Místo probíhající insolvenční řízení
Prodej movitých a nemovitých věcí z majetkové podstaty je v mnoha oblastech specifický. Jedná se však o naprosto bezpečný a garantovaný prodej, který je pro kupujícího po všech stránkách výhodnější a právně bezpečnější, než je klasická koupě od fyzických či právnických osob či koupě majetku například z exekučního řízení.
Největší výhodou koupě majetku z insolventního řízení je pro kupujícího vysoká právní jistota, že od insolvenčního správce zakoupená movitá či nemovitá věc nebude po prodeji zatížena žádným zástavním právem či exekucí, neboť účinky zástavních práva či exekucí prodejem majetku z insolvenčního řízení zanikají ze zákona. Na prodej takovéhoto majetku také dohlíží jak zástupce věřitele dlužníka případně nebo zástavní věřitel, tak insolvenční soud – insolvenční správce pro přijetí kupní ceny zpravidla vede zvláštní účty a je vyloučeno, že by prostředky na nich složené nebyly použity v rozporu s s jejich účelem tj. pro jiný účel než pro uspokojení věřitelů. Zpravidla je na stanovení tržní ceny vypracován znalecký posudek, který můžeme na požádání poskytnout k dispozici.
Prodej v insolvenčním řízení může probíhat buď dražbou dle zákona o veřejných dražbách a nebo formou prodeje mimo dražbu. Forma zpeněžení je vždy volena dle pokynu zajištěných věřitelů. Naše společnost se zabývá prodejem majetku mimo dražbu. Ačkoliv každý takový prodej se malým způsobem liší, samotný proces je velmi podobný a zahrnuje tyto dílčí kroky:
- především musí proběhnout přezkumné jednání, kde se zjišťuje, zda přihlášené pohledávky věřitelů a to včetně těch zástavních jsou po právu
- poté následuje ohledně majetku dlužníka pokyn zástavních věřitele či zástupce věřitelů insolvenčnímu správci, kdy pokyn především obsahuje podmínky, za nichž bude movitá či nemovitá věc prodávána
- zpravidla následuje vypracování znaleckého posudku na ocenění prodávaného majetku dlužníka
- se souhlasem zástupce věřitel či zástavního věřitele může dojít k případnému vyklizení či drobným opravám nemovitosti či movité věci, u movitých věcí dojde k jejich uskladnění či ochraně před poškozením
- zadání inzerce a zahájení samotného prodeje, kde nabídka na prodej je inzerována zejména na realitních servrech
- provádění prohlídek, po kterých můžou zájemci zasílat své nabídky
- vyhodnocení nabídek, předložení shromážděných nabídek zástupci věřitelů či zástavnímu věřiteli
- schválení prodejní ceny zajištěným věřitelem/zástupcem věřitelů a výběr kupujícího v případě, že je zájemců více
- složení kupní ceny na účet insolvenčního správce či do úschovy
- podepsání kupní smlouvy
- vložení do katastru a výmaz zástav a exekucí
Největší specifika při takovém prodeji spočívají především v tom, že kupní cena musí být složena na účet insolvenčního správce před nebo při podpisu kupní smlouvy. Toto opatření je však naprosto bezpečné, protože insolvenční správce je osoba jmenovaná soudem, která zároveň za bezpečnost prodeje zodpovídá a má uzavřeno povinné profesní pojištění. Pokud ale bude mít kupující pochybnosti o bezpečnosti složení kupní ceny na účet insolvenčního správce, je samozřejmě možné prostředky složit do bankovní, advokátní či notářské úschovy. Insolvenční správci jsou rovněž schopni a připraveni spolupracovat s bankami i při vyřizování hypotečního či jiného úvěru za účelem zajištění financování kupní ceny. Pokud to je Váš případ, neváhejte nás kontaktovat a my Vám poradíme, jak dál postupovat.
Další specifikum insolvenčního prodeje je požadavek soudu či věřitelů, aby daň z nabytí nemovitosti platil kupující nad rámec kupní ceny. S tímto požadavkem je nezbytné při koupi majetku z insolvenčních řízení počítat. Daň činí 4 % ze sjednané kupní ceny, není třeba vypracovávat na ocenění pro daňové účely nový znalecký posudek.